Encounters 2021 Header Info

Schedule

#EncountersDoc

Screening Schedule 24 June – 03 July 2022

TIME BIOSCOPE TIME CINECENTRE KILLARNEY MALL Cine 4 TIME LABIA Screen 1
  Fri 24 June   Fri 24 June   Fri 24 June
6:30 PM One Take Grace + Q&A     6:15 PM The Radical + Q&A
8:30 PM Young Plato 7:30 PM The Conductor 8:30 PM Navalny
  Sat 25 June   Sat 25 June   Sat 25 June
5:00 PM No Simple Way Home     5:30 PM Girl Taken + Q&A
7:30 PM Navalny 7:30 PM George Bizos Icon + Q&A 8:30 PM Cesária Évora
  Sun 26 June   Sun 26 June   Sun 26 June
2:00 PM Lobola, a bride’s true price? + Q&A     3:00 PM Three Minutes – A Lengthening + Panel Discussion
4:00 PM Film, The Living Record Of Our Memory 7:30 PM Among Us Women 6:15 PM The New Gospel
          Mon 27 June
        6:15 PM Among Us Women
        8:30 PM Summer of Soul
  Tue 28 June   Tue 28 June   Tue 28 June
        6:15 PM Manche, The African Martyr + Section 16 + Q&A
7:00 PM The Voice Behind The Wall + Q&A tbc 7:30 PM Three Minutes – A Lengthening 8:30 PM Brainwashed: Sex-Camera-Power
  Wed 29 June   Wed 29 June   Wed 29 June
6:00 PM Music is My Life + Q&A     6:15 PM Transactions  + Q&A
8:15 PM Brainwashed: Sex-Camera-Power 7:30 PM The Radical 8:30 PM House of
Splinters
  Thu 30 June   Thu 30 June   Thu 30 June
6:00 PM The Double Futures of Athlone + This Side of Fabulous     6:15 PM George Bizos Icon
8:00 PM The Prison Promise  + A Camera on my Lap + 7:30 PM Girl, Taken 8:30 PM Film, The Living Record Of Our Memory
  Fri 1 July   Fri 1 July   Fri 1 July
6:00 PM No U-Turn     6:15 PM The Double Futures of Athlone + This Side of Fabulous + Q&A
8:30 PM Cesária Évora 7:30 PM Navalny 8:30 PM African Moot + Q&A
  Sat 2 July   Sat 2 July   Sat 2 July
5:00 PM Transactions     5:30 PM Young Plato + Panel Discussion
7:30 PM African Moot + Q&A 7:30 PM Music is My Life + Q&A 8:30 PM The Voice Behind The Wall
  Sun 3 July   Sun 3 July   Sun 3 July
        12:00 PM Best of the Fest
2:30 PM Three Minutes – A Lengthening + Panel Discussion        
        3:00 PM No Simple Way Home
5:00 PM Manche, The African Martyr + Section 16 7:30 PM The New Gospel 6:15 PM THE CONDUCTOR
        8:30:00 PM Best of the Fest
TIME BERTHA HOUSE MOWBRAY TIME BERTHA MOVIE HOUSE
ISIVIVANA KHAYELITSHA
TIME VUMA POP UP / ELECTRIC SOUTH
  Fri 24 June   Fri 24 June  

Sat 25 June (V&A Waterfront – Makers Landing)

3:00 PM BLOCK 3 + Q&A     10:00 AM Container XR Exhibition
    6:00 PM African Moot    
  Sat 25 June   Sat 25 June   Sun 26 June (V&A Waterfront – Makers Landing)
11:00 AM BLOCK 4 + Q&A 3:30 PM Lobola, a bride’s true price? + Q&A 10:00 AM Container XR Exhibition
2:00 PM BLOCK 5 + Q&A 6:00 PM The Radical    
           
      Wed 29 June   Wed 29 June
BERTHA BOSCHENDAL (TBC)
        10:00 AM One Take Grace
    6:00 PM One Take Grace 2:00 PM The Radical
  Thu 30 June   Thu 30 June  

Thu 30 June –

BONNYTOUN CHILD & YOUTH CENTRE KRAAIFONTEIN
10:30am-12:15pm BLOCK 2      10:00 AM One Take Grace
1pm – 5pm BLOCK 2 + Q&A     2:00 PM Lobola, a bride’s true price?
  Fri 1 July   Fri 1 July   Fri 1 July – HOUSE OF HOPE
HOUT BAY
1pm – 5pm BLOCK 1 + Panel Discussion     10:00 AM Lobola, a bride’s true price?
    6:00 PM The Double Futures of Athlone +
This Side of Fabulous
2:00 PM The Double Futures of Athlone + This Side of Fabulous
      Sat 2 July   Sat 2 July – PHILIPPI VILLAGE
        10:00 AM The Double Futures of Athlone + This Side of Fabulous
    4:00 PM Tear Salted Sea 2:00 PM The Radical
    6:00 PM Music is My Life